Güvenilir Sanal Pos Kullanma

E-ticarette yaygın olarak kullanılan sanal pos, internet üzerinden yapılan alışverişlerde kredi kartı veya banka kartı ile ödeme imkanı sunan bir hizmettir. Kısaca sanal POS, internet alışverişi sonunda dijital ödeme noktasıdır. Bir satış noktası cihazının dijital eşdeğeri olan sanal satış noktası, bir tüketici kart bilgilerini bir ekrana girip alıcının banka hesabına aktardığında ödeme alıyor. Başvurmanız gereken belgelerden daha önemli şeyler var. İnternet üzerinden faaliyet gösteren bir işletme için sanal POS almak kolay değildir.

Sanal POS Nasıl Satın Alınır?

Sanal POS satın almak isteyen e-ticaret işletmelerinin öncelikle Bankacılık Düzenleme Kurumu (BDDK) tarafından onaylanmış bir ödeme kuruluşuna başvurması gerekmektedir. Daha sonra Sanal POS kurmak için bazı evrakları alıp bu kuruluşlara başvurmanız gerekiyor. Ayrıca sanal POS’u eklediğiniz web sitesinde SSL kurulu olmalıdır. Güvenli Yuva Katmanı (SSL) sertifikası, sizinle bir web sitesi arasında şifreli bir kanal üzerinden bağlantılar, bilgiler ve iletişimler kurarak güvenli iletim sağlar. SSL sertifikası olmadan kullanıcılarınız size güvenmez ve satın alma işlemi gerçekleştiremezsiniz. Sanal POS’un nasıl kurulacağı hakkında bilgi için lütfen “EC’ye yeni başlayanlar için ödeme yöntemleri” içeriğine bakın.

Sanal POS Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Peki sanal POS seçerken nelere dikkat etmelisiniz, sanal POS kurulumunda ödeme sisteminin yıllık hizmet ücretlerini kabul edip etmediği. Günümüzde birçok firma bu hizmet uygulaması için ücret talep etmemektedir. Bu nedenle seçim yapılırken bu kriter dikkate alınmalıdır. Sanal POS hizmetinden yararlanmak isteyen kurumun komisyon oranına da dikkat etmeli ve bütçenize göre seçim yapmalısınız. Komisyon oranı satılan her ürün için ayrı ayrı düşmektedir. Ülkemizde ve dünyada birçok banka ve kredi kartı çeşidi bulunmaktadır.

Web sitenize ekleyeceğiniz sanal POS’ta da bu banka ve kredi kartı türlerine yer vermeniz oldukça önemlidir. Bu, ürünün uluslararası olarak satılmasını sağlar. Bu yüzden sanal POS seçerken kullandığınız sistemin bu imkanı sunup sunmadığına dikkat etmelisiniz. Havalelerin zamanlaması da önemli bir faktördür. Bir e-ticaret işini sorunsuz yürütmek için sattığınız ürünler için mümkün olan en kısa sürede ödeme almanız önemlidir. Bu nedenle, ödemeyi en kısa sürede hesabınıza aktaracak bir şirket seçmenizi öneririz.

Sanal POS komisyon oranı nedir Sanal POS sağlayıcıları, kullanıcılarına sundukları özellik ve hizmetleri dikkate alarak komisyon oranını belirlemektedir. Komisyon oranları tipik olarak %1,50 ile %5 arasındadır. Bazı komisyon oranları bu rakamlardan daha düşük veya daha yüksektir.

Sanal POS Ödemelerinde Bloke Süresi Kaç Gündür?

Sanal POS kullanılarak alınan ödemeler, kurum tarafından belirlenen tarihte satıcının hesabına aktarılacaktır. Örneğin, Pazartesi ve Pazar günleri arasında gelen ödemeler, Pazar gecesi kaydedilmektedir. Ödeme yapıldıktan sonra 2 gün bloke edildikten sonra 1. çarşamba günü banka hesabınıza aktarılır. Aynı şekilde Shopier de tüm ödemeleri her Çarşamba hesabınıza aktarır. Bu süre zarfında, fonlar genellikle 1-3 iş günü içinde banka hesabınıza yatırılır. Normal şartlarda müşterilerden yapılan ödemeler, sanal POS hizmet sağlayıcınız tarafından belirlenen gün sayısından sonra hesabınıza geçecektir. Ertesi gün “kullandıkça öde” sanal POS hizmeti ile ertesi gün ek hizmet bedeli hesabınıza yansıtılır.

Sanal POS Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Sanal POS kullanmak, web sitenize ve işinize birçok fayda sağlar. Bu tamamen internet üzerinden yapılır, böylece 7/24 alabilir ve ödeyebilirsiniz. Sipariş bilgileri, işlem detayları ve istatistikler için izleme ve raporlama hizmetleri sağlayın. Bankanın gelişmiş güvenlik sistemi sayesinde hızlı ve güvenilir ödeme hizmetleri sunuyoruz. Hangi bankalar sanal pos sunuyor? Ülkemizde birçok banka işletmelere sanal POS hizmeti sunmaktadır. Garanti BBVA, İş Bankası, Halkbank, Yapı Kredi, Finansbank, Enpara, DenizBank ve Kuveyt Türk gibi lider kuruluşlar, e-ticaret şirketlerine sanal POS üyeliği sunuyor.

Sanal POS Nedir?

Sanal POS, e-ticaret iş biriminin satışlarda kredi veya banka kartı ödemelerini kabul etmesi için geliştirilmiş bir ödeme çözümüdür. Garanti Sanal POS ile American Express, MasterCard, VISA, CUP, Diners Club, Discover, JCB, Troy, Shop&Fly, Paracard, Bonus ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm uluslararası ve yerel kart markalarına satış yapabilirsiniz. Bonus, Flexi, Miles&Smiles kredi kartları ve American Express kartları kullanan müşterilerinize taksit imkânı da sunabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir