Sanal POS Kullanmanın Avantajları

7/24 tahsilat seçeneği, sanal POS, tüm işlemleri internet üzerinden gerçekleştirir. Bu sayede işletmeler, internet bağlantısı olan her yerden her an 7 gün 24 saat alacak tahsilatını gerçekleştirebilmektedir. Hızlı ve güvenli tahsilat: Bankanın gelişmiş güvenlik sistemi, işletmelerin İnternet üzerinden hızlı ve güvenli bir şekilde para toplamasına olanak tanır. Satış avantajı, bilgi vermenin yanı sıra firmaların online olarak açtıkları sanal mağazaların satış operasyonlarına da destek oluyoruz. Kolay takip ve raporlama, sanal POS, işletmelere işlemlerle ilgili ayrıntılı raporlama sağlar. (sipariş/işlem özeti, satış istatistikleri vb.)

Sanal POS Başvurusunda Aranan Koşullar

Bankanızdan sanal POS başvurusu yapmak için bazı belgeler gerekmektedir. Şirketin kurulduğuna dair ticaret sicilinin onaylı sureti, vergi levhası ve imza beyannamesi sureti ve diğer bazı belgeler başvuru sırasında her banka tarafından istenmektedir. Tam bir liste bankanın web sitesinde bulunabilir. Bankalar olası kötüye kullanımı önlemek için bunları kontrol eder. Sanal POS kullanan sitedeki tüm linklerin düzgün çalıştığı, web sitesindeki logo ve markaların yasal sorunlardan ari olduğu, ürün teslimat bilgilerini açıkça içerdiği, ürününüzün ABD yasalarına uygun olduğundan emin olmalısınız. Türkiye’deki uygulama ve iletişim bilgileri açıkça belirtilmiştir.

Tüm bunları tek bir cümleyle özetlemek gerekirse sanal POS almak için “tam işlevsel” bir sanal mağazaya ihtiyacınız var.

Sanal POS Başvuruları İçin Değerlendirme Kriterleri

Şirketin web sitesine erişebiliyor olmanız ve de web sitesindeki ödeme talimatlarının da çalışıyor olması gerekir. İşletmeler, sanal mağazalarında güvenli bir alışveriş ortamı sağlamak için tanınmış bir otoriteden geçerli bir SSL sertifikası almalıdır. Ödeme sayfanızda kredi kartı ile ödeme seçeneği bulunmalıdır. Web siteleri ve ödeme sayfaları uygun bir banka logosuna sahip olmalıdır. Web siteniz bir ürün kataloğu ve alışveriş sepeti içermelidir. Satıcılar garanti, iade ve iptal politikalarını sanal mağazalarda tüketicilere açıkça göstermelidir.

Web sitesinde Gizlilik Taahhüdü ve Güvenlik Politikası ile ilgili yazılı içerik bulunmalıdır. Web sitesi, ürün nakliye bilgilerini içermelidir. Şirket adı, açık adres, sabit telefon numarası, faks numarası ve e-posta adresi gibi tüm iletişim bilgileri web sitesinde doğru ve güncel olmalıdır. Şirketiniz döviz üzerinden satış yapıyorsa satış oranını web sitenizde göstermelisiniz. Firma başvuru yaparken faaliyet alanına göre lisans yetkilisinden aldığı belgeleri ibraz etmelidir. Turizm firmalarına TURSAB sertifikası. İlaç satan firmalar için Sağlık Bakanlığından onay belgesi.

Ateşli silah veya oyuncak veya eğlence aracı niteliğindeki patlayıcıların satışı için Valilikten ruhsat alınması gerekiyor. Şirket, sanal mağazada yasa dışı veya banka politikasına aykırı ürün satmamalıdır. (Örneğin, kumar ve ateşli silahlar gibi malların satışı Türk yasalarına göre özel düzenlemelere tabidir.)

Sanal POS Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, işletmelerin kredi kartlarından ödeme yapmasını sağlayan POS yazılımıdır. Web sitenizden alışveriş yapan bir müşteri, kredi kartı bilgilerini web sitenizdeki bir forma girdiğinde, bu bilgiler internet üzerinden güvenli bir şekilde bankanıza teklif için iletilir. Bu yazılım teslimatın güvenli olmasını sağlar. İnternet üzerinden iletilen bilgilerin üçüncü şahısların eline geçmesini önlemek için kullanılan SSL şifreleme teknolojisine göre çalışır. Banka, alışveriş yapanların site üzerinden önceden yetkilendirdiği işlemlerin alışveriş tutarının kredi kartı limitinden düşülmesini ve üye işyerinin banka hesabına aktarılmasını sağlar.

Sanal POS Ne İşe Yarar?

Ödeme almanın en yaygın yolu bankaların sağladığı sanal POS yazılımıdır. Sanal POS, işletmelerin İnternet’te alışveriş yaptıklarında kredi kartlarını borçlandırmalarına olanak tanıyan, fiziksel mağazalardaki kredi kartı özellikli bir POS cihazının çevrimiçi sürümüdür. Sitenizden alışveriş yapan bir müşteri, kredi kartı bilgilerini sitenin ödeme formuna girdiğinde, sanal POS sayesinde bu bilgiler internet üzerinden güvenli bir şekilde bankasına iletilmek üzere teslim edilir.

Sanal POS Nasıl Çalışır?

Sanal POS yazılımının amacı, teslimatların güvenli bir şekilde yapılmasını yani internet üzerinden gönderilen bilgilerin yabancıların eline geçmemesini sağlamaktır. Sanal POS yazılımı, SSL şifreleme teknolojisine göre çalışır. Bankalar ise, işlevsellik amaçlanan web sitesinden alışveriş yapan kişilerin alışveriş yaptıkları alışveriş tutarlarının, alışveriş tutarını kredi kartı limitlerinden düşerek üye iş yerinin banka hesabına geçmesini garanti altına alıyor. İşlemler banka tarafından sürekli olarak kayıt altına alınarak işletmelere uygun bir raporlama sistemi sağlanır.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir