Sanal POS ile Güvenilir Ödeme Alın

Küreselleşen dünyada yaşanan teknolojik gelişmeler, hem tüketicilerin hem de hizmet sağlayıcıların alışveriş alışkanlıklarını her geçen gün değiştirmektedir. Mobil ağların yoğun kullanımı, internetin her alanda yadsınamaz varlığı ve zaman kazandıran yönleri internet teknolojisini ticarette her geçen gün daha popüler hale getirmektedir. Sanal POS uygulamaları, özellikle e-ticareti tercih eden işletmeler için yeni neslin olmazsa olmaz teknolojilerinden biridir. Hücrelerimizde dijitalleştiğimizi hissettiğimiz günümüzde, alışveriş yaparken bundan faydalanmak şart. Temel bir ihtiyaç olduğu ortaya çıktı. Peki sanal POS (Point of Sale) nedir, bu nasıl çalışıyor?

Hem satıcı hem de alıcı için faydaları nelerdir? Dijitalleşme meraklılarından, alışverişlerinde sanal ödeme sistemlerini tercih edenlere, çağımızda parasını güvenle taşıyamayanlara, müşterileri için en iyisini isteyenlere kadar herkese hitap eden sanal POS uygulamalarını burada bulacaksınız. Çeyrek asır önce geleceğin teknolojilerini anlatan filmlerle gözleri kör olan insanlar bugün bu teknolojileri yaşıyor. Bu teknolojiler içerisinde yeni bir nesil doğacak. gelecek nesil Şimdiden Mars için hazırlanıyorlar. Tüm bunları göz önünde bulundurarak, sanal POS uygulaması kullanma konusunda hala endişeleriniz varsa, bu endişeleri ikinci plana atmak mantıklıdır, çünkü satın alma işleminin sanal bir ödeme sistemi kullanması gerekir.

Sanal POS Nedir?

Sanal ödeme sistemleri veya sanal POS uygulamaları artık sadece internet, bilgisayar ve cep telefonu üzerinden yapılan alışverişlerde değil, mağazalarda da kullanılmaktadır. Sanal POS, bir mağazada kredi veya banka kartı ile ödeme yapılırken fiziksel POS cihazı yerine kullanılan bir sistemdir. Ancak sanal olmasına aldanmayın, sanal POS cihazlarının fiziksel POS cihazlarından çok az farkı vardır. Aslında, sanal POS uygulamalarının fiziksel POS cihazlarına göre birçok avantajı vardır, ancak bazı gruplar hala güvensiz bulmaktadır. Bilinen bir tercih edilen sanal POS uygulaması tercih edilirse güvenlik riski yoktur.

Sanal POS, online alışverişi kolaylaştıran e-ticaret sitelerinin kredi kartı bilgilerini ele geçirmesine ve ticari mal karşılığında para tahsil etmesine olanak sağlayan yazılımlar olarak tanımlanabilir. Herhangi bir EC sitesinden ürün satın almak için ödeme sayfasında kişisel ve kart bilgilerini girdikten sonra site kullanılan kartın bankası ile iletişime geçer ve herhangi bir sorun olmaması durumunda işlem onaylanarak tamamlanır. Sanal POS uygulaması ile fiziksel POS uygulaması arasındaki temel fark, kasada müşterinin kredi veya banka kartını POS cihazından geçirmek yerine kart bilgilerinin ekrana girilmesidir. Müşteriler ayrıca sanal POS uygulamalarının güvenliğinden de emindir.

Müşteriler, SMS veya cep telefonu imzası ile ödeme yaparken ve o anda mesaj veya e-posta ile ödeme bilgilerini anında alırken verilerini daha sonra girmeyi güvenli bulmamaktadır.

E-Ticaretin Olmazsa Olmazı

Sanal POS uygulaması günümüz e-ticaretinin temel gereksinimlerinden biridir. Küreselleşen dünyanın giderek artan rekabet ortamında, mevcut ve gelecekteki müşterilerini çekmek ve müşteri sadakatini sağlamak isteyen yenilikçi işletmeler sanal POS uygulamalarını kullanmaktadır. Müşterilere kapıda ödeme seçeneği sunan e-ticaret uygulamaları hâlâ varken, değişen zamanın değişen müşterilerinin sanal alışveriş teknolojisine uyum sağlamasıyla kapıda ödeme seçenekleri tarihe karışmış görünüyor.Çünkü sanal POS uygulamaları şimdiden para tahtını sallıyor. Nakit taşımaktan nefret edenler için. Bankalararası kart merkezine (BKM) göre 2013 yılında Türkiye’de online kredi kartı ödemelerinin payı %8 oldu. Bu sayı 2016’da %12’ye ulaştı. Rakamlardaki bu artış şunu da gösteriyor: Kredi kartlarının beşte ikisi internet ödemeleri için kullanılıyor.

Sanal POS Uygulamasını Kullanma Süreci

Sanal POS uygulaması kullanmak isteyen işletmelerin öncelikle kendisine kimin hizmet vereceğine karar vermesi gerekir. Bankalarla çalışmak için ise her bankaya ayrı ayrı başvuruda bulunmanız, gerekli belgeleri ibraz etmeniz ve her bankanın onay sürecini tamamlamanız gerekiyor. Öte yandan sistem kurulumunun da ayrıca tamamlanması gerekmektedir. Yeni başlayan bir şirket için banka ücretlerinin biraz yüksek olduğunu unutmayın. Ancak tek bir banka ile çalışmak yerine müşterilerine daha fazla seçenek ve daha avantajlı alışveriş imkanları sunarak rekabet avantajı elde etmek isteyen işletmeler için farklı bankaların sanal POS uygulamaları iyi bir seçim olabilir. Kullanımı ve sunulması önemlidir. müşterilerinize birden fazla bankadan taksit imkanı.

Farklı bankalar sanal POS uygulaması kullanmak isteyen işletmelerin bilmesi gereken birkaç şey vardır. Birincisi, e-ticaret siteniz için SSL kurulumudur. Bu da “mesafeli sözleşme”, “satış/iade koşulları”, “garanti/iptal koşulları” gibi sitede zorunlu bir içeriktir. Sanal POS başvurusu yapmak için işletmeniz ile ilgili yasal evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Bu arada bankalar sanal POS işlemi sırasında başka belgeler de talep edebilir. Şirketler tarafından başvuru yapılırken genellikle istenen belgeler vergi kodları, imza sirküleri, ticaret sicil gazetelerinin kopyaları vb.

Resmi evrak işlemleri tamamlandıktan sonra banka ile üyelik sözleşmesi imzalanacak ve bankanın onayı beklenecektir. Banka, onay vermeden önce şirketin web sitesini kontrol edecektir. Bu işlemlerde herhangi bir sorun yaşanması durumunda Sanal POS uygulaması kullanılamaz hale gelecektir.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir