Sanal Pos Kimler İçin Uygundur?

Online alışverişlerin dörtte üçü sanal POS üzerinden yapılıyor. Yani e-ticaret ödeme verilerine göre alışverişlerin %73’ü kredi veya banka kartı ile yapılıyor. Bu nedenle POS kullanan işletmelerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Sanal POS almak için gerekli şartlar bulunmaktadır. Aşağıdakiler gibi çeşitli koşullar altında kolayca sanal POS alabilirsiniz. Bankalarla anlaşmalar, gerekli izinlerin alınması ve e-ticaret sitelerinin doğrulanması.

Şirketleşmeniz Gerekmektedir

İşin niteliği ne olursa olsun, tüzel kişilik olmalıdır. Yani POS’a başvurmak için ilk şart, bir işletme ve vergi mükellefi olmanızdır.

Ürünler/Hizmetler Için Yasal İzin Gerektirir

Sattığınız ürünler yasal olmalı ve elektronik ortamda satılabilir olmalıdır. Bankalar sattıkları ürünlere yetki verilmediği takdirde POS açmayacaktır. Bir özel banka veya bir kamu bankası ile sözleşmeniz olmalıdır. Sanal POS, şubelerle çalışan tüm özel ve kamu bankaları tarafından sunulmaktadır. Yani yapmanız gerekenlerden biri bu bankalardan birinin şubesine giderek ticari, KOBİ veya kurumsal bankacılık departmanındaki çalışanlardan birine POS almak istediğinizi söylemek. POS isteyen bankaları da belirtilen şartlarda tercih edebilirsiniz. Yani bankaya gidiyorsunuz ve şube memuru size çalışma koşullarını, komisyon oranlarını, kilit takas sürelerini, verimsiz ücretleri ve aylık/yıllık hizmet ücretlerini anlatıyor.

Size en uygun koşulları sunan bankayı belirleyerek sanal POS talebinde bulunabilirsiniz. Banka kontrollerine dikkat edilmelidir. Ayrıca web sitenizin satışa hazır olup olmadığını ve web sitenizde herhangi bir teknik sorun olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. Bunun nedeni, birçok bankanın sanal POS açmadan önce üye iş yeri e-ticaret sitelerini ziyaret ederek SSL sertifikasının aktif olup olmadığını ve yerinde bir mesafeli satış sözleşmesi ve iade politikası metni olup olmadığını kontrol etmesidir. Bu nedenle e-ticaret sitenizi kontrol etmelisiniz.

Sanal POS Almak İçin Gerekli Evraklar

Bu belgeler, banka ile bir sözleşme yapmak için gereklidir. Bu belgeler bankadan bankaya değişmekle birlikte genellikle sözleşmenin imzalanması aşamasında istenir. Ortaklık sistemine sahip bir şirkette:

  • Sicil gazetesi
  • Vergi koruması
  • Çalışma belgesi veya Ticaret Odası Sicilinden alıntı
  • İmza Sirküleri
  • Şahıs Firmaları

Ayrıca; tanılama, çalışma belgesi veya Ticaret Odası Sicilinden alıntı ve vergi levhası.

Kimler Başvurabilir?

Başvurmak için, tüzel kişiliğe sahip bir gerçek veya tüzel kişi olmanız gerekir. Güvenli bir altyapı üzerine kurulmuş ve son teknoloji kullanılarak oluşturulmuş e-ticaret veya e-tahsilat yazılımları satın almalısınız.  Web sitenize bir güvenlik sertifikası yüklemeniz ve ürünlerinizi/hizmetlerinizi satmanız gerekir. Koşulları sağladıktan sonra bir finans kuruluşuna başvurabilir ve sanal POS hizmetini kullanmaya başlayabilirsiniz. Kredi kartı ile taksitli ödeme nasıl yapılır? Tüm kartlara taksitli ödeme seçeneği sunulabilmesi için müşterinin kart markasının sahibi olduğu finans kuruluşundan sanal pozisyon alınması gerekmektedir.

Örneğin Akbank üzerinden sanal POS satın alırsanız, İş Bankası’nın kredi kartı markası olan Maximum kartlarına taksit ödemesi yapamazsınız.

Sanal POS Güvenli Mi?

Sanal POS’u herhangi bir web sitesine entegre etmek, bankaların belirli güvenlik önlemleri almasını gerektirir. Bu kontroller yapılmadan sanal kasaların kullanımına izin verilmez. Sanal POS kullanmak, kredi kartı kullanmaktan daha riskli değildir. Bir son kullanıcı olarak unutmamanız gereken en önemli şey bilgisayarınızın güvenlik yazılımını güncel tutmanız, güvenli olduğuna güvendiğiniz sitelerden alışveriş yapmanız ve alışveriş yaptığınız sitenin SSL olduğundan emin olmanızdır.

Sanal POS Nasıl Edinilir?

Teknolojik gelişmeleri takip etmek ve bunları şirketinize entegre etmek günümüzde ayakta kalmak isteyen her firma için çok önemlidir. Bu nedenle ürün veya hizmet satan her işletmenin sanal POS’u olmalıdır. Sanal POS kullanmak için öncelikle gerekli evrakları bir araya getirmek ve ardından birkaç basit adımı takip etmek yeterlidir. Gerekli tüm belgelere sahip olduğunuzda, sanal POS hizmeti sunan bir bankaya veya şirkete başvurun. Başvuru sonucuna kısa süre içerisinde karar verilecek ve firmanızın sanal POS kullanımına uygun olup olmadığı tespit edilecektir. Onaylanması halinde web sitenize sanal POS entegrasyon işlemi uygulanacaktır.

Sanal POS entegrasyonu hizmet verilen banka veya firma tarafından yapılır. Bu aşamada herhangi bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Müşteriler sanal POS ödeme seçeneği olan firmaları daha kolay alışveriş yapabilecekleri için sıklıkla tercih etmektedirler. Sanal POS hizmetimizi kullanarak işletmenizin kalitesini daha da artırabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir