Sanal Pos Kurulumu Nasıl Yapılır?

Genel kapsamda online alışveriş imkânı sunan e-ticaret siteleri için gerekli olan sanal pos sistemi, en basit anlamıyla kredi kartı ile ödeme anlamına gelmektedir. Sadece birkaç tıklamayla ödeme ve yüksek taksit ödeme imkanı sunan bu uygulama sayesinde, satın alınan ürün miktarı ne olursa olsun, alıcı mağazaya gitmeden istediğini alabilir.

E-Ticaret Sitenizde Sanal POS Kurulumu Nasıl Yapılır?

İzlenecek adımları dört maddede özetleyebiliriz. Öncelikle, EC siteniz için bir SSL (güvenlik sertifikası) oluşturmanız gerekir. Kullanıcının kredi kartı bilgilerinin ve diğer bilgilerinin şifrelenerek korunmasını sağlayan bu güvenlik sertifikası için başvurular değerlendirilmemektedir. Sanal POS kurulumu için gerekli olan ikinci adımı ise SSL sertifikası ile birlikte web sitenizde bulunması gereken bir sözleşme oluşturmaktadır. Üyelik sözleşmeleri, satış sözleşmeleri, iade/iptal sözleşmeleri vb. sözleşmelerin online alışveriş için kurulan e-ticaret siteleri tarafından düzenlenmesi gerekmektedir. Bu şartlara ek olarak, kredi kartı bilgilerini girmek ve satın alma işlemini tamamlamak için bir ekran zorunludur.

Bu sayfayı hazırladıktan sonra bankanıza sanal POS başvurusu yapmadan önceki son adım, satmak istediğiniz ürünlerden bazılarını sitenize yerleştirmektir. Son adım olarak, bankanızın bir vergi koduna, imza sirkülerine, ortaklık ise bir sözleşmeye ve bir kimlik örneğine ihtiyacı olacaktır. Bankalar bu belgelerin dışında özellikle ortak şirketler için ticaret sicil gazetesi nüshaları gibi ek belgeler talep edebilirler. Tabii tüm bu evrakları hazırlayıp bankaya başvurduktan sonraki süreç biraz daha zahmetli. Başvurunuzu gönderdikten sonra ortalama 2 hafta içinde yanıt vereceğiz. Tabii bu yazılım konusunda yeterli uzmanlığa sahipseniz. Yeterli bilgi birikiminiz yoksa profesyonel bir yazılımcı ile çalışmalısınız.

Sanal POS Güvenli Mi?

Sanal POS uygulamalarının güvenli olup olmadığı en çok tartışılan konulardan biridir. Öncelikle, sanal POS uygulamanızda ödemelerin nasıl yapıldığını bilmek önemlidir. Müşteriler Sanal POS ile ödeme yaparken ekranda ilk olarak kredi kartı bilgilerini girerler. Bu bilgiler daha sonra ilgili sanal POS bankasına gönderilir ve işlem banka tarafından onaylanır. İşlem masrafları daha sonra banka tarafından tahsil edilir. Bankalar, sanal POS’u e-ticaret sitelerine entegre edebilmek için belirli güvenlik önlemleri almakta ve denetimler uygulamaktadır.

Sanal Pos Uygulaması

Sanal POS uygulamalarını kullanan müşterilerin güvenlik yazılımlarını güncel tutmaları ve alışveriş sitelerinin SSL sertifikasına sahip olması önemlidir. SSL sertifikası, alışveriş yapan kişinin kişisel ve kredi kartı bilgilerinin aktarım sırasında dolandırıcıların eline geçmesini önlemek için kullanılan bir şifreleme sistemidir. Bu şifreleme sistemi sayesinde sanal POS dolandırıcılığının önüne geçilmektedir. Özellikle e-ticaret siteleri için güvenli olan 3D Secure sistemi ise müşterinin banka hesabına bağlı GSM numarası üzerinden çalışmaktadır. 3D Secure sisteminde müşteriler ödemelerine onay verirler.

Sanal POS Uygulamasını Kullanarak İşlem Yapın

Sanal POS uygulaması kullanmak isteyen işletmelerin öncelikle kendisine kimin hizmet vereceğine karar vermesi gerekir. Bankalarla çalışmak için ise her bankaya ayrı ayrı başvuruda bulunmanız, gerekli belgeleri ibraz etmeniz ve her bankanın onay sürecini tamamlamanız gerekiyor. Öte yandan sistem kurulumunun da ayrıca tamamlanması gerekmektedir. Yeni başlayan bir şirket için banka ücretlerinin biraz yüksek olduğunu unutmayın. Ancak tek bir banka ile çalışmak yerine müşterilerine daha fazla seçenek ve daha avantajlı alışveriş imkanları sunarak rekabet avantajı elde etmek isteyen işletmeler için farklı bankaların sanal POS uygulamaları iyi bir seçim olabilir.

Kullanımı ve sunulması önemlidir. müşterilerinize birden fazla bankadan taksit imkanı. Farklı bankalar Sanal POS uygulaması kullanmak isteyen işletmelerin bilmesi gereken birkaç şey vardır. Birincisi, e-ticaret siteniz için SSL kurulumudur. Bu da “mesafeli sözleşme”, “satış/iade koşulları”, “garanti/iptal koşulları” gibi sitede zorunlu bir içeriktir. Sanal POS başvurusu yapmak için işletmeniz ile ilgili yasal evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Bu arada bankalar sanal POS işlemi sırasında başka belgeler de talep edebilir. Şirketler tarafından başvuru yapılırken genellikle talep edilen belgeler arasında vergi kodları, imza sirküleri, ticaret sicil gazetelerinin kopyaları vb.

Resmi evrak işlemleri tamamlandıktan sonra da banka ile üyelik sözleşmesi imzalanır ve bankanın onayı beklenir. Banka, onay vermeden önce şirketin web sitesini kontrol edecektir. Bu işlemlerde herhangi bir sorun yaşanması durumunda Sanal POS uygulaması da kullanılamaz hale gelecektir.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir