Sanal Pos Nedir?

Sanal Pos Nedir?

Kredi ve banka kartı ile ödeme kabul eden her işletmenin bir POS (Satış Noktası/Ödeme Noktası) cihazı vardır. E-ticaret siteleri, sanal POS cihazlarını kullanarak kartlı ödeme kabul etmektedir. VPOS (Sanal POS) olarak da bilinen bu teknoloji, fiziksel POS cihazlarının dijital versiyonudur. Tamamen aynı mantıkla çalışır ve aynı görevleri yerine getirirler. Online alışveriş yapmak isteyen tüketiciler VPOS sayesinde ödeme aşamasında banka veya kredi kartı ile ödeme yapabilirler. Sanal POS ödeme sistemleri dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktadır. Alıcı ödemelerini ve işyeri tahsilatlarını kolaylaştıran bu sistemin fiziksel cihazlardan tek farkı kartların cihaz tarafından okunmaması.

Kart bilgileri manuel olarak girilmekte ve fiziksel cihazın yanı sıra banka üzerinden de bilgi talep edilmektedir. En önemli avantajı farklı bankalar için farklı cihazlar taşımak zorunda kalmamanızdır. Çoğu sanal POS, neredeyse tüm yerli ve yabancı kartları kabul eder. Sanal POS satın alırken göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörlerden biri, ödeme sisteminizin yıllık hizmet bedeli alıp almadığıdır.

Sanal Pos Nerelerde Kullanılır?

E-ticaret, sanal POS’un en geniş uygulama alanıdır. Bu hizmet, İnternet üzerinden satış yapan tüm e-ticaret siteleri için geçerlidir. Sanal POS, en çok tercih edilen e-ticaret ödeme sistemleri arasında 1. sırada yer almaktadır. Çünkü hızlı, kullanışlı, kolay, karlı ve hepsinden önemlisi güvenli. Sanal POS ödeme sistemleri de müşteriler tarafından memnuniyetle karşılanmaktadır. Tüketiciler bu sistemin olmadığı sitelerden alışveriş yapmaktan hoşlanmazlar. Bir e-ticaret siteniz varsa, sanal POS kullanmanın bir seçenek değil, bir zorunluluk olduğunu anlamalısınız. Çevrimiçi ürün satmada başarılı olmak istiyorsanız, önce güven oluşturmalısınız.

Müşteri adayları genel olarak ürünlerinize, hizmetlerinize ve markanıza güven duymalıdır. Öğelerinizi beğenen ve sepete veya kasaya ekleyen müşteriler, güvenli bir ödeme yöntemi bulamazlarsa satın alma işleminden vazgeçebilirler. Bu nedenle e-ticaret sitelerinde sanal POS yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sanal Pos Güvenilir Mi?

Tüketiciler, sanal POS işlemlerinin güvenilirliğini sorgulayabilir. Ancak bu sistem hem satıcılar hem de alıcılar için en güvenli ödeme seçeneklerinden biridir. Bu yöntemle ödeme yapmak, marketten kredi kartıyla alışveriş yapmakla aynıdır. Ödeme de güvenlidir. Burada tüketiciler güvenilir alışveriş sitelerini tercih edebilir ve e-ticaret firmaları güvenlik önlemlerini uygulamak için sadece belgelendirme kuruluşları ile çalışabilirler. Sanal POS hizmetleri, BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından onaylanan ödeme kuruluşları ve bankalar tarafından verilmektedir. Bankalar ve takas odaları bu nedenle ilk adımda teminat sağlar.

Bir e-ticaret şirketi bir VPOS başvurusu yaptığında, hizmet sağlayıcı tarafından incelenecektir. Bu hizmet, firma ile ilgili çeşitli dokümanlar incelendikten ve e-ticaret sitesinde tüm güvenlik önlemlerinin alındığından emin olunduktan sonra verilmektedir.

Sanal Pos 3D Ödeme

Tüketiciler kart bilgilerini ekrana girmek konusunda isteksiz olabiliyor. Ancak SSL sertifika teknolojisi sayesinde ödeme formuna girilen bilgiler sadece bankaya gönderilmekte ve alışveriş sitesinde görüntülenememektedir. Sanal POS alışveriş sürecinde 3D güvenlik sistemi çalışmaktadır. Kart online ödeme yaptığında sistem kart hamilinin cep telefonuna SMS gönderir. Ödeme ekranında SMS ile gönderilen kimlik doğrulama kodu yazılmazsa ödeme işleme alınmayacaktır. Bu, kart hamilinin bile izni olmadan sanal POS üzerinden ödeme yapamayacağı anlamına gelir.

Kimler Sanal Pos Kullanabilir?

Bir e-ticaret sitesinin sanal POS ile ödeme kabul etmesi için belirli koşulların sağlanması gerekmektedir. Sadece bu koşulu sağlayanlar Sanal POS kullanabilir. İlk koşul şirket sahipliğidir. E-ticaret yapmak için iş kurmak yasal bir zorunluluktur. İnternet üzerinden ürün satmak istiyorsanız ancak bir iş kurmadıysanız, bankanız veya ödeme acentanız sanal POS hizmeti sunmayacaktır. Ayrıca hizmeti kullanan e-ticaret sitelerinin aktif, çalışır durumda olması, ürün içermesi ve ödeme ekranlarında kart seçeneği sunması gerekmektedir.

Sanal Pos Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

Sanal POS başvurunuz onaylandıktan sonra bu ödeme yöntemini manuel olarak e-ticaret sitenize eklemeniz gerekecektir. B. IdeaSoft gibi sanal POS entegrasyonu sunan bir altyapı kullanıyorsanız işiniz kolay. Birkaç uygulamalı işlemden sonra entegrasyonu tamamlayabilir ve kart ödemelerini kabul etmeye başlayabilirsiniz. Ödeme işlemlerinizi servis sağlayıcınız tarafından sağlanan sanal POS yönetim panelinden takip edebilirsiniz. Kolay entegrasyon için doğru altyapıya sahip değilseniz, en azından temel programlama bilgisine veya bir yazılımcının yardımına ihtiyacınız olacaktır. Entegrasyondan sonra ödeme sayfanızı optimize etmeyi unutmayın.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir