Sanal POS Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşletmelerin internet üzerinden satılan kredi veya banka kartı ile yapılan ödemeleri kabul etmelerini sağlayan sanal POS çözümü, e-ticarete girmek isteyenler için mükemmel bir seçimdir. Büyük engel. Kapıda ödeme ve havale/EFT yöntemlerine göre daha güvenilir, daha hızlı ve daha basit bir çözüm sunan sanal POS kullanımı, işletmelerin online mağazalardan 7/24 satış yaparak büyümesini sağladı ve bu da internete açılmak isteyen şirketler için önemli bir kriter. işlerini büyütmek. Bir işletme sanal POS kullanmaya karar verdiğinde, doğrudan anlaşmalı bir bankaya başvurmayı veya sanal POS’u bir hizmet olarak sunan bir ödeme çözümü sağlayıcısıyla ortak olmayı seçebilir.

Bir Banka ile Çalışmanız Mı Gerekiyor?

Öncelikle internet üzerinden yapılan sanal POS satışları, tıpkı fiziki POS uygulamalarında olduğu gibi, ticaret ortağı olan kişi veya şirketlere ihtiyaç duyar. Ardından sanal POS hizmetini kullanan bankadan istenecek vergi ödeme belgeleri, taahhütlü suretler, imza beyannamesi vb. gerekli belgeleri hazırlayarak başvurunuzu yapın. Başvurunun ardından banka yetkilileri söz konusu internet sitesinin sanal POS kriterlerini sağlayıp sağlamadığını kontrol edecek. Bu aşamayı geçmek için kullanıcı bilgilerinizin güvenliğini garanti eden bir SSL sertifikasına ihtiyacınız var. Oluşturduğunuz belgelerin ve SSL sertifikalarının ötesinde, hangi kriterleri karşılamanız gerektiği bankanıza bağlıdır.

Herhangi bir bankadan sanal POS satın almak, müşterinin kredi kartı veya sadakat programı puan taksit ve indirim seçeneklerinin sunduğu tüm avantajları karşılayamayacak kadar külfetli ve pahalı olacaktır. Inunova gibi bir ödeme ajansı kullanarak, bankalara başvurma, belge toplama ve çok uygun olan birden fazla banka hesabını yönetme zahmetinden kurtulursunuz.

Sanal POS Seçimi Için Belirleyici Kriterler

Herhangi bir sanal POS hizmetini kullanmadan önce, aşağıda sıralanan konularda destek sağlayıp sağlamadıklarını öğrenmek için ilgili ödeme çözümü sağlayıcısı ile iletişime geçilmesi çok önemlidir. Özellikle, 128-bit SSL şifrelemesi. Visa, Verified by Visa ve MasterCard’dan alınan SecureCode sertifikaları uluslararası düzeyde güvenlik sağlamalıdır. Müşterinin tercih ettiği banka ödeme sırasında geçici bir sorun yaşarsa, otomatik olarak çalışan diğer bankalardan birine geçebilmelidir. Windows, Linux ve Unix tabanlı tüm platformlarla entegrasyonu kolay olmalıdır. Bu entegrasyon süreçleri için kod örnekleri ve gerekli belgeler mevcut olmalıdır.

PCI DSS 3.1 Düzey 1 uyumlu olmalı ve güvenli, uluslararası uyumlu kredi kartı depolama hizmetleri sunabilmelidir. Döviz geri kazanım işlemlerinde ayrıca bir ücret alınmamaktadır. Sanal POS hizmetiniz bir ödeme çözümü sağlayıcısından temin ediliyorsa, işlem hacmine göre özel fiyatlandırma seçeneklerine ihtiyacınız vardır. Teslim alma için bir ödeme bağlantısı, müşteriye SMS veya e-posta yoluyla otomatik olarak gönderilecektir. 3D Secure işlemleri için destek gerektirir. Ödeme sayfanızda istediğiniz özelleştirmelere izin vermelisiniz. Müşterinizin kredi kartlarını ücretsiz olarak güvenle saklayabilmelisiniz. Birden çok sunucuyla çalışabilme özelliği, performans optimizasyonunu desteklemelidir.

Tüccarlara dağıtılan .NET, Java ve PHP platformlarıyla entegrasyonu hızlı ve kolay olmalıdır. Kredi kartı sadakat programlarından puan verilmesini destekler.

Yıllık Hizmet Bedeli

Günümüzde birçok ödeme sistemi “yıllık hizmet bedeli” adı altında kayıt ücreti almamaktadır. Başvurduğunuzda sizden yıllık ücret istendiyse, o ödeme kuruluşundan kaçın. Dikkate alınması gereken bir diğer nokta ise, ilk 1-2 yıl yıllık ücret alamadıklarını söyleyen ve daha sonra almaya başlayan ödeme kuruluşlarıdır. Büyük punto ile “Uygulama ücretsizdir” diyen ödeme kuruluşları, küçük punto ile “1-2 yılda X TL” de diyebilir. Önlem olarak, daha fazla bilgi için ödeme kurumunuzun müşteri hizmetlerini arayın. Yıllık üyelik ücretini ödedikten sonra iptal etmeye çalışırsanız, “sözleşmede iade maddesi yoktur” şeklinde bir cevap alabilirsiniz ve size geri ödeme yapılmaz.

Komisyon Oranları

Yıllık hizmet bedeli kadar komisyon oranı da önemlidir. Özellikle e-ticarette rekabet ortamı çok sert ve çok yüksek kar marjı ile satış yapmak mümkün olmayabilir. Bu durumda her ödeme için ödeme sisteminin aldığı ücretler, ürünün maliyetine, vergiler ve diğer masraflara eklendiğinde söz konusu kar büyük ölçüde azalır. Bu nedenle, ödemeler için sanal POS satın almak isteyen herhangi bir ödeme kuruluşunun komisyon oranını bilmelisiniz. Tipik komisyon oranları %2,5-3 civarındadır. Yani 100 TL’ye sattığınız bir üründen 20 TL kâr ederseniz bu kârın 2,5-3 TL’si diğer tüm masraflar düşüldükten sonra takas odasına gidecektir.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir